VÄLKOMNA PÅ FÖRELÄSNING MED SIFAV PÅ BLÅ STÄLLET 26/5

Sifav föreläsning

ELOF HELLSTRÖM OCH KLARA MEIJER
OM SÖDERORTS INSTITUT FÖR ANDRA VISIONER – SIFAV

SIFAV formulerades genom en kollektiv dikt under hösten 2012 och består av Sarah Degerhammar, Maryam Fanni, Elof Hellström och Klara Meijer. Under 2013 och 2014 har SIFAV arbetat med bas på Konsthall C i Hökarängen, Stockholm, och studerat stadsomvandlingsprocesserna i Stockholms södra orter mot bakgrund av stadens visionsprogram, och hur det påverkar kroppen, språket, tänkandet, drömmarna.

SIFAV har bl.a. gett ut publikationerna Allt privatiseras och säljs ut. Vad blir kvar av våra känslor, hem och kroppar? Vi görs till varumärken och våra röster ges inte plats. Många historier blir aldrig löpsedel (2013) och Stadsomvandlingsparlören (2014) samt gjort flera radioprogram som har sänts på Stockholms närradio genom Centrifug Radio Populär (Konsthall C)

https://sifav.wordpress.com/

Plats: Konsthallen Blå Stället
Kulturhuset Blå Stället, Angered

SIFAV har bjudits in på initiativ av konstnärerna i det pågående Residens Angered, Johanna Gustavsson och Zafire Vrba.

RESIDENS ANGERED är ett samarbete mellan Konsthallen Blå Stället, Konstepidemin och Kultur i Väst. Det genomförs med stöd av Göteborgs Stad, Västra Götalandsregionen och Kultur i Väst.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s